HR-менеджер, рекрутер та сорсер: хто є хто?

HR-менеджер, рекрутер та сорсер: хто є хто?

 • 1 серпня, 2023
 • читати 10 хв

Процес найму — важлива частина роботи будь-якої IT компанії.

У процесі найму співробітників виділяються три важливі ролі: HR-менеджер, рекрутер та сорсер. У цій статті ми розглянемо, що таке HR, рекрутинг та сорсинг, і розберемося, чим відрізняються ці професії та які обов'язки у таких фахівців.

Що таке HR і чому IT компаніям потрібні HR-фахівці

HR — це скорочення від англійського «Human Resources» (людські ресурси). Це функціональний підрозділ, відповідальний за управління персоналом компанії. Головне завдання HR-фахівців — створення та підтримання умов ефективної роботи співробітників, їх розвитку та утримання в компанії.

У IT HR-менеджери стали невід'ємною частиною організацій з багатьох причин:

 • Залучення та утримання талановитих фахівців: Конкуренція в IT-галузі надзвичайно висока, тому важливо залучати найкращих фахівців для успіху компанії. HR-менеджери розробляють стратегії пошуку та залучення видатних кандидатів.
 • Кадровий план: HR-менеджери спільно з керівництвом компанії розробляють кадровий план, щоб визначити, які професіонали та навички необхідні для досягнення бізнес-цілей.
 • Культура та мотивація: В IT-компаніях особлива увага приділяється корпоративній культурі та мотивації співробітників. HR-менеджери працюють над створенням стимулюючої та підтримуючої атмосфери.
 • Навчання та розвиток: IT-галузь швидко змінюється, і співробітники мають бути в курсі останніх технологій та методів роботи. HR-менеджери відповідають за розробку програм навчання та підвищення кваліфікації.

Рекомендуємо публікацію по темі

 • Робота з конфліктами та проблемами: Конфлікти та проблеми на робочому місці можуть негативно позначитися на продуктивності. HR-менеджери займаються їх запобіганням та дозволом.

Обов'язки HR-менеджера в IT компанії

Роль HR-менеджера в IT компанії велика і різноманітна. Ось деякі з основних обов'язків, які лежать на плечах HR-менеджера у IT:

 • Адаптація нових співробітників: Після найму HR-менеджери піклуються про успішну адаптацію нових співробітників у компанії. Вони надають інформацію про структуру компанії, корпоративну культуру, процедури та політиків.

Рекомендуємо публікацію по темі

 • Управління продуктивністю та оцінка: HR-менеджери співпрацюють з керівництвом з управління продуктивністю та оцінкою співробітників, щоб допомогти їм покращити свою ефективність та досягнення.
 • Управління конфліктами та вирішення проблем: Конфлікти між співробітниками чи з керівництвом можуть виникати час від часу. HR-менеджери працюють над їхньою роздільною здатністю, допомагаючи створити гармонійну робочу атмосферу.
 • Корпоративна культура та заходи: HR-менеджери організують різноманітні заходи та ініціативи, спрямовані на підтримку позитивної корпоративної культури та зміцнення командного духу.

Рекомендуємо публікацію по темі

Що таке сорсинг?

Сорсинг — це активний пошук потенційних кандидатів на вакансії поза базою даних компанії. Сорсери займаються дослідженням ринку праці, пошуком та залученням кандидатів з різних джерел, таких як професійні соціальні мережі, форуми, спеціалізовані сайти та заходи.

Сорсер займається активним пошуком та залученням кандидатів для компанії. Його основне завдання — знайти потенційних здобувачів та надати список найбільш підходящих кандидатів рекрутеру для подальшого відбору.

Сорсери відіграють важливу роль у первинному етапі найму, працюючи з різними джерелами, такими як професійні соціальні мережі (LinkedIn, XING), бази даних резюме, спеціалізовані сайти, форуми та спільноти. Вони активно досліджують ринок праці, аналізують конкуренцію та визначають місця, де знаходяться найбільш перспективні кандидати.

Сорсери мають навички роботи з пошуковими системами, аналітичним мисленням та вмінням знаходити унікальних кандидатів, профілі яких можуть не бути загоальнодоступними. Вони можуть використовувати ключові слова, щоб звузити коло пошуку і звертають увагу на мережеві зв'язки, які допомагають знайти кандидатів через рекомендації.

Обов'язки сорсеру:

 • Проведення досліджень ринку праці та аналіз конкуренції
 • Пошук потенційних кандидатів поза базою даних компанії
 • Використання різних джерел та платформ для пошуку кандидатів
 • Зв'язок з кандидатами та надання інформації про вакансії
 • Підготовка списку найбільш підходящих кандидатів для рекрутерів
 • Оцінка ринку праці та надання інформації про конкурентне середовище

Що таке рекрутинг?

Рекрутинг — це процес залучення та підбору кандидатів на відкриті вакансії в компанії. Рекрутери відповідальні за розміщення вакансій, спілкування з потенційними кандидатами, проведення співбесід та вибір найкращих кандидатів для компанії.

Рекрутер займається оцінкою та відбором кандидатів для конкретних вакансій. Його основне завдання — провести співбесіди, оцінити професійні навички кандидатів та обрати найкращих із них для пропозиції роботи.

Після того, як сорсер надає список потенційних кандидатів, рекрутер бере на себе відповідальність. Рекрутери взаємодіють з кандидатами, проводять телефонні та особисті інтерв'ю, задають питання, оцінюють навички та досвід кандидатів, а також їхню відповідність культурі компанії та вимогам вакансії.

Рекрутери — це фахівці у спілкуванні та переконанні. Вони можуть аналізувати інформацію, отриману від кандидатів, та приймати важливі рішення про те, хто найкраще підходить для конкретної позиції. Крім того, рекрутери вміють надавати інформацію про компанію, її культуру, можливості розвитку та переваги роботи, щоб залучити найкращих кандидатів.

Обов'язки рекрутера:

 • Найм кандидатів відповідно до потреб компанії, включаючи пошук та відбір кандидатів, проведення співбесід, управління процесом пропозиції під контролем відділу кадрів
 • Координація та супровід кандидатів на всіх етапах відбору в компанії, надання зворотного зв'язку кандидатам
 • Оцінка професійних навичок та відповідності кандидатів вимогам вакансії
 • Проведення оцінки професійних тестів чи завдань
 • Підписання договорів із успішними кандидатами
 • Підготовка резюме кандидатів, які перебувають у процесі добору
 • Аналіз та моніторинг ринку праці
 • Участь у ярмарках вакансій та інших зовнішніх заходів для презентації компанії як роботодавця, обробка контактів, зібраних на таких заходах
 • Участь у підготовці PR матеріалів для презентації компанії та вакансій

Відмінності між HR-менеджером, рекрутером та сорсером

 • Функції: HR-менеджери займаються управлінням та розвитком персоналу компанії в цілому, включаючи створення сприятливого робочого середовища та мотивацію співробітників. Рекрутери спеціалізуються на пошуку та відборі кандидатів для конкретних вакансій. Сорсери активно шукають та залучають потенційних кандидатів на вакансії із зовнішніх джерел.
 • Завдання: HR-менеджери відповідають за впровадження політики управління персоналом, вирішення конфліктів, створення навчальних програм та організацію заходів для працівників. Рекрутери займаються пошуком, відбором та вибором кандидатів на вакансії. Сорсери фокусуються на активному пошуку потенційних кандидатів на вакансії поза бази даних компанії.
 • Область відповідальності: HR-менеджери працюють зі співробітниками протягом усього періоду їх роботи в компанії, стежать за їх продуктивністю, розвитком та задоволеністю. Рекрутери відповідальні за успішний процес найму працівників на конкретні вакансії. Сорсери орієнтовані на активний пошук та залучення потенційних кандидатів на вакансії.

HR-менеджери, рекрутери та сорсери — важливі гравці в галузі управління персоналом.

HR-менеджери займаються управлінням та розвитком персоналу компанії в цілому. Рекрутери спеціалізуються на пошуку та відборі кандидатів на конкретні вакансії, а сорсери — на активному пошуку та залученні потенційних кандидатів із зовнішніх джерел.

Завдяки взаємодії цих фахівців компанії забезпечуються висококваліфікованими співробітниками та успішним розвитком.

Рекомендуємо курс по темі