Багато з нас дуже люблять читати підсумки року. Це можуть бути технічні підсумки року, підсумки щодо прогресу в якихось технологіях, можливостях ШІ, і навіть підсумки року, які пишуть ваші друзі у своїх інстаграмах.
Тож зараз я хотів би зробити трошки навпаки: не overview на весь уже майже минулий рік, про це і так будуть кричати звідусіль, а хочу трошки позагравати з майбутнім. Усім же цікаво, що нас чекає наступного року, правда?
Перший розділ цієї статті я хочу присвятити людям, які прагнуть опанувати щось нове та цінне, а саме знання. Тож запитання:
ЯКІ МОВИ ПРОГРАМУВАННЯ СЛІД ВЧИТИ У 2025 РОЦІ?
Хочу зараз зазначити, що ми будемо говорити про рейтинг мов програмування в Україні, оскільки багато з нас знаходиться саме тут і роботу, відповідно, ми будемо шукати перш за все тут (у всякому разі студенти). Але все ж трохи інформації про те, що відбувається у світі, нам не завадить. Поїхали.
Перше почесне місце у нас буде займати (як би мені особисто це не було боляче писати😅):
1️⃣ PYTHON
Хоч на початку 2024 року в Україні Python посідав третє місце, поступаючись JS і TS, але у світі його популярність швидко зростає, і це буде тільки закріплюватися. На це є важливі причини:
- як не крути, але синтаксис у Python простий, що тільки грає йому на руку;
- широчезний спектр застосування: від вебтехнологій до штучного інтелекту, машинного навчання, автоматизації та буквально майже всього, що завгодно;
- за даними індексу PYPL його популярність сягає аж 29,7%, що в контексті цілого світу звучить достатньо глобально.
2️⃣ TYPESCRIPT І JAVA
Так, на другому місці дві мови програмування. Усе це через абсолютно різні показники в Україні й у світі. Зараз поясню:)
Думаю, що TypeScript не дарма називають мовою програмування майбутнього. По-перше, про масштабованість TypeScript ми всі й так знаємо, та що це JavaScript на стероїдах ми теж знаємо. А по-друге: всі великі й популярні Front-End фреймворки й бібліотеки підтримують TypeScript. TypeScript лише нарощує свою популярність і, впевнений, що буде робити це далі ще упевненіше.
Java стабільно займає перші місця у світових і українських рейтингах кожного року. Окрім стабільності, Java — універсальна мова програмування з великою і живою спільнотою.
Має високий відсоток використання в розробці корпоративного програмного забезпечення, розробці додатків для Android, ну і принцип «Write Once, Run Anywhere», який забезпечує цій мові програмування кросплатформність, нікуди не дівається. У світовому рейтингу займає 2 місце з відсотком розповсюдження 15,4%, а в Україні на середину 2024 року — 12,7%.
3️⃣ С і С++
Мови сімейства С досі залишаються доволі популярними й навіть гнучкими, що підтримує їх стабільні місця в першій пʼятірці у рейтингах.
С досі використовується й поки ще буде використовуватися для створення операційних систем та їх підтримки, для різних драйверів і прошивки. С використовується в мікроконтролерах і дає розробникам повний контроль над пам'яттю, тим часом досі залишаючись доволі мінімалістичною.
С++ є однією із найбільш використовуваних мов у високопродуктивних застосунках, активно використовується в створенні ігор, які своєю чергою і є (більшість) високопродуктивними застосунками, включно з ААА-проєктами.
З цікавого, С++ дуже популярна, коли діло доходить до трейдингу, створення бірж і банківських систем.
Мають на двох відсоток поширення у світі 7.06%.
4️⃣ С#
На моє здивування, відсоток комерційного використання С# в Україні доволі високий і сягає аж 12,7%, спираючись на останні опитування. У світі C# займає 5 місце і має 6,4% розповсюдження.
Це, на мою думку, тримається протягом багатьох років не в останню чергу через підтримку Microsoft.
Також, через те, що мова не нова й доволі універсальна — має величезну спільноту і таку ж величезну кількість навчальних матеріалів, що тільки сприяє її популярності.
5️⃣ PHP
Остання в цьому рейтингу, але не за значущістю, само собою:) Це одна з найстаріших і найпоширеніших мов програмування у вебі.
Звісно, в нових проєктах використовується все менше і менше, але завдяки більш ніж розвинутій екосистемі все ще досить популярна і я вважаю, що найближчі декілька років так і буде.
Важлива примітка: ви могли помітити, що серед списку вище немає JavaScript і це насправді виглядає дивно, тут я згоден. Але цьому є одне просте пояснення: JavaScript зараз може використовуватись майже всюди (або не майже), у front-end, back-end. Він всюди зручний, гнучкий і точно не найскладніший. Через це все JavaScript став таким собі «ґрунт, база, основа». Тому ми про нього тут не говоримо. У світовому рейтингу він займає третє місце з відсотком розповсюдження 7,9%, а в Україні близько 19%.
ТЕХНОЛОГІЇ
У цьому році ми тільки набрали швидкості для розвитку сучасних технологій і далі ми будемо нарощувати темп, тому поговорімо про те, до чого нам все ж таки готуватися.
Перше, про що хочу трошки мимохідь нагадати — ШІ. А саме генеративні моделі. Вони вже вміють дуже багато і скоро будуть вміти ще більше. Крім генерування тексту, зображень, голосу, відео, коду та ще багато всього, ШІ вже дуже активно використовують у бізнесі, банально аналізуючи різні дані серед всієї клієнтської бази та складаючи списки користувачів різних послуг.
Що стосується розробки — ви знаєте, що вміє ваш Chat GPT, бо не так рідко звертаєтеся до нього за допомогою в написанні, тестуванні й оптимізації вашого коду. А далі тільки більше.
QUANTUM COMPUTING АБО КВАНТОВІ ОБЧИСЛЕННЯ
Можу повірити, що звучить дивно, але зараз поясню. Це такий собі новий підхід до обчислень, який дозволяє вирішувати дуже складні задачі за рекордно короткі терміни, тоді як традиційні компʼютери будуть вирішувати те саме навіть не днями, а довше (а це вже не скидається на розумні терміни в сучасному світі).
Застосовуються квантові обчислення в шифруванні даних і безпеці, в оптимізації фінансових портфелів та в аналізі, прогнозуванні ринку. У напрямку ШІ квантові обчислення допомагають прискорювати навчання ШІ-моделей. І звісно, це не весь перелік залученості квантових обчислень.
Наразі лідерами в цій галузі є великі корпорації, про які ми всі багато чуємо: IBM, Google, Microsoft й інші. Більше про це ви можете прочитати за посиланням:
LOW- І NO-CODE ПЛАТФОРМИ
Це те, що я, чесно скажу, поки взагалі не оцінив, але кажуть, що це революція в розробці ПЗ. Давайте розкажу що до чого.
Це такі платформи, які дозволяють створювати вебсайти й вебдодатки з мінімальною кількістю коду, або взагалі без нього. Звучить зручно, особливо для людей, які не мають ніякої технічної освіти та не можуть зробити це самі. Тут трохи хочу зупинитися на перевагах цього.
Ці платформи можуть значно знизити витрати на розробку для малого бізнесу і віддати готове рішення буквально відразу, що дуже зручно. Також ними користуються деякі розробники, щоб максимально автоматизувати свою роботу та прибрати всі можливі рутинні задачі. А також це дозволяє швидко оновлювати й навіть змінювати функціональність відповідно до потреб.
Тепер до мінусів: зараз існує така собі величенька кількість складних, специфічних проблем, яку не вдасться вирішити за допомогою low-code та no-code платформ.
Окрім цього, якщо пізніше виникне бажання мігрувати на інші технології (при розширенні бізнесу), то цього, найімовірніше, зробити не вдасться, і доведеться переписувати все під 0.
Ну й основне на зараз — проблеми з безпекою, адже дані менш захищені, в порівнянні з традиційною розробкою.
Рекомендуємо курс по темі
BLOCKCHAIN
Коли люди це чують, то в першу чергу думають про криптовалюту і все, що з цим звʼязано, але хочу написати не про це.
Сам по собі блокчейн — це технологія децентралізованого зберігання даних. Інформація зберігається у звʼязаних між собою блоках, де один блок звʼязаний з одним наступним.
Використання блокчейну можливе і в більш знайомих нам приземлених галузях, таких як:
- логістика і відстеження відправлень;
- охорона здоровʼя (зберігання й управління медичними даними);
- фінансова сфера (швидкі міжнародні платежі без посередників, управління документацією, перевірка правдивості документів, що зменшить відсоток шахрайства).
У 2025 році ця технологія буде трохи відходити від криптовалют і проникати в інші галузі нашого життя. Це може спростити життя, не втративши в безпеці.
Якщо раніше ми могли б заперечити, що ШІ впливає на наше життя, то зараз уже шансів на це дуже й дуже мало. Тож ми переходимо до наступного розділу статті.
ЯК ШІ ВПЛИНЕ НА НАШЕ ЖИТТЯ У 2025 РОЦІ?
ШІ доволі рішуче увірвався в навіть звичні й вже повністю налаштовані нами галузі життя, роботи та всього іншого й ми вже навіть звикли до нього (хоча місцями це досі може бути доволі лячним, якщо передивитися фільмів про гуманоїдів😅).
Але 2025 принесе нам ще більше відкриттів і більш активну імплементацію штучного інтелекту в наше життя. Поговорімо про те, що це може бути.
Швидша розробка і максимальна оптимізація рутинних задач у роботі розробників, що дасть командам зосередитися на складних і креативних задачах — це вже стало наче «само собою». А зараз розмова піде про інші речі.
Розвиток ШІ створить нові посади, яких раніше не було, по типу:
- AI-тренери, які будуть навчати моделі відповідно до потреб бізнесу й підтягувати їх до відповідного рівня;
- аналітики даних, які адаптовані до ШІ (не зовсім нова посада, але ще один поінт там додасться точно);
- куди ж без етичних консультантів, бо комусь же треба тримати на контролі, чи працює ШІ в межах етичних норм без упередженості чи дискримінації (хоча я думаю, що вже давно існують цілі команди, або навіть відділи етичних консультантів).
Також, впевнений, що в вимогах до кандидатів теж зʼявиться декілька нових точок зіткнення з ШІ, наприклад: слова «критичне мислення» тепер будуть означати щось типу «вміння аналізувати інформацію, яку генерує ШІ й перевірити її правдивість». А також у вимогах з креативністю це, найімовірніше, буде означати «створювати щось нове, особливе й інноваційне за допомогою ШІ», а не тільки покривати свої звичайні робочі задачі.
Рекомендуємо курс по темі
ЩО НОВОГО МИ ОЧІКУЄМО У 2025 РОЦІ?
Уже давно є речі, до яких ми цілком звикли, як, наприклад, магазини, шоуруми з можливістю VR-примірки речей, бренди й компанії давно створюють віртуальні продукти та NFT.
Щось загалом нового я, звісно, передбачити не можу, але на мою думку стрімкий розвиток і інноваційні рішення чекають нас у таких напрямках, як:
- біометрія і безконтактна ідентифікація, що можна почати застосовувати не тільки у фінансовій сфері, в тій же Дії, а і в медичних установах і загалом медичних документах;
- можливо, нові пристрої або технології у VR/AR дадуть нам іще одну можливість зрозуміти всі їх переваги, застосовуючи це, наприклад, в освіті й тренуванні якихось навичок, ще цікавіші рішення в додатках для примірювання предметів інтерʼєру, наприклад.
У цій частині я не говорю про розваги, ігри та фільми, бо ми й так розуміємо, що цей напрямок буде розвиватись у першу чергу, адже наразі йому є куди поліпшуватися:)
ВИСНОВОК
У наших реаліях майбутнє не завжди здається чимось захопливим і аж таким вже неочікуваним, хоча ніхто із нас і справді не знає, що нас чекає. Я вірю, що іноді нашу віру в краще хитає зі сторони в сторону так, наче от-от вирве з корінням, але є речі, які можуть зробити це життя трошки простішим і цікавішим.
Про деякі з них ми поговорили вище і хоч мене й не просили, але мені хотілося би порадити вам тримати руку на пульсі, щоб встигнути зайняти своє таке важливе місце у цьому потягу нових і цікавих технологій, який несеться в те саме майбутнє на величезній швидкості.
Не забувайте, що ви — важливі, ваші зусилля — важливі й ваша діяльність — важлива. Тільки от не менш важливо вчитися дивитися на все ширше, трошки далі й підлаштовуватися до всього, вбираючи в себе тільки все найкраще.
Це було моє таке побажання вам перед Новим Роком, а наступного разу, наступного року ми зустрінемось у цей самий час і в цьому ж місці:)