Як Chat GPT змінив наше життя

Як Chat GPT змінив наше життя

  • 11 грудня
  • читати 20 хв
Володимир Шайтан
Володимир Шайтан Senior Full Stack Developer у UKEESS Software House, Викладач Комп'ютерної школи Hillel.
Аліна Мица
Аліна Мица Front End Developer

Колись давним-давно, в часи, про які всі вже забули, люди працювали на роботі, не використовуючи ШІ взагалі. Не просили перефразувати текст задачі, щоб він став більш зрозумілим, не просили покрити тести кодом або написати код для розв'язання задачі, не просили зробити ресерч, аби знайти потрібну інформацію. А все оце і ще багато чого іншого робили вручну.

Не пригадуєте такого? Мені теж доволі складно це зробити, тож я вас розумію.

У той момент, коли ШІ (і в тому числі доступний для всіх Chat GPT) увірвався в наше життя з ноги, це саме життя перестало мати можливість залишитися таким, як було.

Усі потроху звикали чути звідусіль слова «‎штучний інтелект», «‎Chat GPT»… *багато різних назв нейромереж*, переставали «‎фиркати» на них так часто, переставали обговорювати в LinkedIn чи забере ШІ роботу у різних спеціалістів. Щоправда, розмови такі й досі ведуться, але то вже не так активно :)

Але зараз… От зараз же ШІ — найголовніший помічник багатьох із нас. Іноді навіть не буває ні дня в робочому тижні, коли ми не звернемося до нього за допомогою, правда? Як часто ви питаєте щось для роботи чи навчання у Chat GPT?

От про це я і хочу поговорити сьогодні. Погнали!

СПОЧАТКУ ПОГОВОРІМО ПРО ПРИЄМНЕ — ПРО ПЛЮСИ

1️⃣ Chat GPT може підвищити вашу продуктивність:

  • Може автоматизувати Ваші рутинні задачі. Згенерувати код? Так! Написати шаблонну функцію? Тю! Написати запит до API? Легко!
  • Заощадити час, який би ви витратили на «‎переривання» документації. Просто спитайте в Chat GPT (мені це зараз вже схоже на якусь фіговеньку рекламу AI-шки, вибачте😁).
  • Якщо ви вже величееезну кількість часу працюєте над однією задачею, то шанс, що ви вже давно перестали помічати всі деталі — такий самий величезний. Тобто Chat GPT може з легкістю зняти з вас навантаження, при цьому не втрачаючи цю саму увагу до деталей. А як варіант, ви можете «‎прогнати«» через нього все, що зробите й виправити помилки (звісно, самостійно перевіривши, чи то дійсно помилка).

2️⃣ Це класний інструмент для навчання (хоча інформацію бажано хоч іноді перевіряти :) ):

  • Можна просити його пояснити що завгодно яку завгодно кількість раз, просити перефразовувати та пояснювати простіше/складніше. Це допомагає.
  • Також можна симулювати співрозмовника і таким чином швидше засвоювати якусь інформацію.
  • Ви можете отримати зворотний звʼязок щодо чого завгодно буквально тут і зараз, яка б цифра не відображалася на годиннику.

3️⃣ Якщо мова стосується якихось технічних питань — Chat GPT завжди прийде на допомогу.

  • Якщо треба знайти помилку в коді, чи оптимізувати його.
  • Можна запитати про альтернативні шляхи розв'язання задач, бо іноді саме тут народжуються найбільш вдалі та найбільш оптимізовані рішення.
  • Можна попросити рекомендації щодо архітектури. Не завжди вдалий варіант, але на простенький проєкт — непогано.

4️⃣ Зі сторони психічного здоровʼя тут також є моменти:

  • Ви завжди отримуєте миттєву підтримку й відповіді, а це може знизити тривожність. Тривог у нас і так забагато, чи не правда?
  • Якщо ви часто думаєте про дедлайни та що ви в них не впишетеся, то тут з великою ймовірністю можуть допомогти всі пункти, які перераховані вище. Стресу в житті й так достатньо.

А ТЕПЕР ЧАС БУТИ ЧЕСНИМИ: МІНУСИ ТУТ ТЕЖ Є, І ВОНИ ДУЖЕ ВАЖЛИВІ

1️⃣ Як би то сумно не звучало, але ви можете стати залежним від використання інструменту.

  • Думаю, найгірше — втратити можливість критично мислити й самостійно шукати різні підходи до розв'язання задач.
  • Можна просто забутися як користуватися документацією ефективно(!). Завжди ж простіше і швидше отримати вже готову відповідь від Chat GPT, правда?
  • Якщо поглянути з іншої сторони — можна перезавантажити себе інформацією. Тобто ви можете за цілий день перелопатити десятки підходів до розв'язання якоїсь задачі, і зрештою просто втратити можливість нормально… думати.

2️⃣ Пункт, який, я сподіваюся, що всі розуміють: шанси отримати некоректну/застарілу інформацію.

  • Ви можете сприйняти нагенеровану Chat GPT відповідь за цілком собі адекватну і правдиву, але якщо це стосується безпеки якихось даних — будь ласка, перевірте видачу.
  • Про обмежену специфікацію можна багато не говорити, але нагадати точно варто. Не забувайте, що Chat GPT тренувався на вже трохи (або не трохи) застарілих загальнодоступних даних, тож про зовсім свіжі технології, наприклад, у нього краще не допитуватися.
  • Недостача контексту. Дуже часто нагенеровані відповіді можуть бути правильними, але через брак контексту, вони можуть бути занадто шаблонними та непридатними до життя.

3️⃣ Може для когось і новина — у Chat GPT є очевидні проблеми з конфіденційністю.

  • Якщо ви в якості промту вставляєте шматки коду з вашого реального робочого проєкту — будьте певні, що цього пункту немає в вашому контракті та це не суперечить тому, що ви підписали при прийнятті на роботу.
  • Щодо захисту наданої вами інформації теж є питання, адже вона може бути використана для навчання майбутніх моделей Chat GPT, тож будьте обережні.

4️⃣ Повертаючись до теми психічного здоровʼя:

  • На жаль, до швидкого темпу виконання задач за допомогою ШІ звикаєш. Це стає проблемою, як тільки сідаєш розбиратися з задачею сам на сам. Це трохи тисне на мозок, бо починаєш думати, що без ШІ ні на що (мало на що) здатен. Але це не так.
  • Через постійне покладання на Chat GPT зникає глибинне копирсання в інформації, і відповідно на виході ми отримуємо поверхневі знання щодо речей, які ми мали б розуміти більш-менш глибоко.
  • Нестача живої, справжньої, підтримки. Завжди легше, коли є колега, який проходив через усе те саме й може поділитися своїм досвідом і лайфгаками, правда?
  • З попереднього підпункту випливає зниження навичок комунікації, відчуження від колективу або команди й, на превеликий жаль, зниження впевненості у своїх силах.

ВИСНОВОК

Так, ваша правда, Chat GPT став надійним помічником для всіх нас, який спрощує нам життя. Але він не став і не має стати заміною здорового глузду та критичного мислення, не має спиняти й тим паче гальмувати наш саморозвиток.

Користуючись ШІ ми економимо наш найцінніший у всіх сенсах ресурс — наш час. Як інструмент, Chat GPT вартий вашої уваги, але точно не вашої безумовної довіри.

Тож користуйтеся ChatGPT розумно, не забуваючи, що справжня майстерність полягає не лише в знанні відповідей, але і в умінні ставити правильні запитання. Вірте у власні сили, допитуйтеся, помиляйтеся, шукайте — саме це робить нас розробниками, а не просто користувачами штучного інтелекту.

Рекомендуємо публікації по темі