Progressive Web Apps (PWAs): за ними майбутнє фронтенду?

Progressive Web Apps (PWAs): за ними майбутнє фронтенду?

 • 4 квітня
 • читати 15 хв

Коли ви вперше чуєте про Progressive Web Apps (або просто PWAs), можливо, замислюєтеся: що це за звір такий? Уявіть, що веб-сайти можуть вести себе майже як звичайні програми на вашому телефоні. Вони можуть працювати без інтернету, швидко завантажуватися і навіть відправляти вам сповіщення. Це не фантастика, це - PWAs!

Ця ідея не виникла з повітря. У 2015 році розробники вперше почали говорити про PWAs, але коріння цієї технології йде ще глибше. PWAs використовують круті веб-технології, як-то Service Workers, Web App Manifest і HTTPS, щоб зробити веб схожим на використання звичайного додатка.

А чому це так важливо зараз? У світі, де майже всі ми користуємося смартфонами, можливість веб-сайтів працювати як додатки стає справжньою грою. Вони можуть завантажуватися миттєво, працювати навіть без інтернету і залучати нас до використання, як ніколи раніше.

PWAs відкривають нові можливості не тільки для нас, користувачів, але й для розробників. Вони пропонують простіший шлях до створення додатків, які можуть досягати більшої аудиторії без потреби завантажуватися з магазину додатків. І це лише верхівка айсберга!

Уявіть, що ви створюєте веб-сайт, який може робити усе те ж саме, що й мобільний додаток. Це не тільки круто, але й має потенціал змінити спосіб, яким ми думаємо про веб-розробку. PWAs - це, можливо, один із найцікавіших трендів у вебі зараз, і вони тільки набирають обертів.

Що таке Progressive Web App (PWA)?

Уявіть, що ваш улюблений веб-сайт раптом отримав суперсили. Тепер він може швидко завантажуватися, працювати без інтернету і навіть надсилати вам сповіщення, ніби він — додаток на вашому телефоні. Так ось, коли веб-сайт отримує ці суперсили, він перетворюється на Progressive Web App, або PWA. 

Основні характеристики PWAs

 • Адаптивність: PWAs чудово адаптуються до будь-якого екрану, будь то телефон, планшет або ноутбук.
 • Незалежність від з'єднання: Завдяки PWAs ви можете переглядати вміст навіть без інтернету.
 • Подібність до нативних додатків: PWAs можуть надсилати сповіщення і виглядати на вашому головному екрані, як звичайні додатки.

Ідея для схеми: Три колонки, що демонструють кожну характеристику PWA — відгуковість, незалежність від з'єднання і подібність до нативних додатків, із зображеннями, що ілюструють кожну перевагу.

Технології, які лежать в основі PWAs

 • Service Workers: Це своєрідні чаклуни, що працюють у фоновому режимі, дозволяючи PWAs працювати офлайн і отримувати сповіщення. Вони як поштарі, що доставляють ваші листи, навіть коли ви не вдома.
 • Web App Manifest: Це магічний список бажань, який говорить вашому пристрою, як веб-додаток має виглядати на головному екрані і як він повинен поводити себе. Це як інструкція до LEGO, яка каже, як зібрати замок або робота.
 • HTTPS: Це захищене з'єднання, яке гарантує, що ваша інформація залишається в безпеці, коли ви використовуєте PWA. Це як секретний код, який знаєте тільки ви і ваш найкращий друг.

Переваги PWAs для користувачів

 • Швидше і Зручніше: PWAs це як спринтери - швидко стартують і завжди готові до роботи, навіть якщо інтернет "задихається".
 • Без Інтернету? Без Проблем!: Якщо інтернет пропав, не біда. PWAs можуть показувати сторінки, які ви вже відкривали, ніби магічна книга, яка не потребує світла.
 • Не Забирають Місце: Вам не потрібно вибирати між фото собаки та новим додатком. PWAs важать менше, ніж фото улюбленця.
 • Оновлення на Автопілоті: PWAs самі оновлюються без вашого втручання.
 • Безпечніше: Завдяки HTTPS, користуватися PWA так само безпечно, як тримати дані у сейфі.

Переваги PWAs для розробників

 • Один для Всіх: Робиш один раз, і він працює всюди, ніби магічне заклинання, що діє на всі платформи.
 • Прощавай, Аппстори: Можна прямо сказати "Бувай" складним правилам магазинів додатків, бо тепер ви самі вирішуєте, коли і як користувачі отримають ваш додаток.
 • Легко Почати: Якщо ти вже знаєш як зробити сайт, ти майже готовий створювати PWAs. Все, що треба - це твій улюблений HTML, CSS і JavaScript.
 • Економія: Менше потрібно часу і грошей, щоб зробити і підтримувати додаток. 

Недоліки та обмеження PWAs 

 • Не Все Можна: Деякі речі, як доступ до всього апаратного забезпечення, PWAs не вміють.
 • Залежать від Браузера: Якщо браузер "не в темі", деякі фішки PWAs можуть не працювати. 

Рекомендуємо курс по темі

Битва Титанів: PWAs проти Традиційних Веб-додатків і Нативних Додатків

Коли мова заходить про розробку додатків, перед нами стоїть вибір: звернути увагу на PWAs, традиційні веб-додатки, чи нативні додатки. Щоб зрозуміти, який шлях вибрати, важливо розглянути ключові аспекти їх порівняння.

Порівняння продуктивності:

 • PWAs: Швидко запускаються та працюють, навіть при слабкому інтернет-з'єднанні або в офлайн-режимі, завдяки кешуванню контенту.
 • Традиційні веб-додатки: Залежать від швидкості інтернету та не мають функціональності офлайн.
 • Нативні додатки: Забезпечують високу продуктивність та швидкість реакції, особливо при інтенсивному використанні ресурсів пристрою.

Порівняння доступності та функціональності:

 • PWAs: Доступні через браузер на будь-якому пристрої, надають досвід, схожий на нативний, з можливістю встановлення на головний екран.
 • Традиційні веб-додатки: Легко доступні через браузер, але можуть не надавати повний досвід взаємодії, як у нативних або PWA.
 • Нативні додатки: Вимагають завантаження з магазину додатків, але пропонують неперевершену інтеграцію з операційною системою та доступ до широкого спектру апаратних можливостей.

Порівняння витрат на розробку та підтримку

 • PWAs: Знижують витрати на розробку та підтримку, оскільки потрібно створити лише одну версію додатку, яка працюватиме на всіх пристроях та платформах.
 • Традиційні веб-додатки: Мають порівняно низькі початкові витрати, але можуть вимагати додаткових витрат на оптимізацію для різних пристроїв.

Нативні додатки: Вимагають значних інвестицій у розробку та підтримку окремих версій для різних операційних систем, що може швидко збільшити загальні витрати.

Практичні аспекти розробки PWAs: Подорож від Ідеї до Впровадження

Представимо, що створення PWA — це як планування подорожі. Ви маєте мету (ідею додатка), карту (інструменти та фреймворки) та натхненні історії мандрівників (успішні кейси). Давайте розглянемо кожен крок цієї подорожі більш детально.

Ключові етапи розробки PWA

Вибір Маршруту (Планування): Перш ніж вирушити в подорож, ви маєте чітко визначити, куди хочете дістатися. У контексті PWAs, це означає зрозуміти потреби вашої аудиторії та те, як додаток може вирішити їхні проблеми.

1. Аналіз та Планування

На цьому етапі визначаються основні цілі проекту, цільова аудиторія, і як PWA може задовольнити потреби користувачів. Важливо провести детальний аналіз ринку та конкурентів, щоб зрозуміти, як ваш додаток може виділитися.

2. Вибір Інструментів та Технологій

Залежно від ваших потреб, вам потрібно вибрати відповідні інструменти та технології. Враховуйте такі ключові компоненти, як Service Workers для офлайн роботи, Web App Manifest для інтеграції на головний екран, та HTTPS для забезпечення безпеки.

3. Розробка Прототипу

Прототипування дозволяє швидко візуалізувати ідеї та перевірити концепції перед повноцінною розробкою. Це ефективний спосіб зібрати зворотний зв'язок від потенційних користувачів та внести необхідні корективи на ранньому етапі.

4. Розробка

На цьому етапі команда розробників створює додаток, втілюючи всі заплановані функції та інтерфейс. Важливо забезпечити, щоб додаток був відгуковим, швидким і зручним для користувача на будь-якому пристрої.

5. Тестування

Тестування є критично важливим для забезпечення якості та надійності PWA. Це включає в себе не тільки перевірку функціоналу, але й тестування продуктивності, сумісності з різними пристроями та браузерами, а також безпеки.

6. Запуск

Після успішного тестування і внесення всіх необхідних покращень, PWA готовий до запуску. Важливо продумати стратегію просування додатку, щоб залучити максимальну кількість користувачів.

Інструменти та фреймворки для створення PWAs

Для створення Progressive Web Apps (PWAs) розробники використовують різноманітні інструменти та фреймворки, кожен з яких надає унікальні можливості для оптимізації, розробки та тестування. Ось деякі з ключових інструментів та фреймворків, які допоможуть вам побудувати ефективний PWA:

 • Lighthouse: Безкоштовний інструмент від Google, який допомагає аналізувати якість веб-додатків. Lighthouse надає детальні звіти по продуктивності, доступності, прогресивним веб-додаткам, SEO та іншим аспектам.
 • Workbox: Набір бібліотек і модулів, які полегшують роботу з Service Workers і кешуванням ресурсів. Workbox дозволяє розробникам легко впроваджувати складні стратегії кешування та забезпечувати роботу додатку офлайн.

Фреймворки

 • React: Популярний JavaScript фреймворк, який може бути використаний для розробки PWA завдяки своїй гнучкості та компонентному підходу. Для підтримки PWA у React існують різні бібліотеки та шаблони.
 • Angular: Має вбудовану підтримку PWA, забезпечуючи розробникам інструменти для легкого створення веб-додатків з можливістю роботи офлайн, швидкого завантаження та високої продуктивності.
 • Vue.js: Легкий та інтуїтивний фреймворк, який може бути конфігурований для створення PWA. За допомогою плагінів та спільноти, Vue.js надає необхідні інструменти для ефективної розробки PWA.

Додаткові Інструменти

 • Webpack: Модульний збирач, який допомагає оптимізувати ваш PWA шляхом мініфікації коду, оптимізації зображень та багато іншого.
 • PWA Builder: Інструмент від Microsoft, який дозволяє легко створювати PWA, надаючи простий інтерфейс для генерації маніфесту додатку та Service Worker.

Успішні кейси впровадження PWAs: Від Twitter до AliExpress

У світі веб-розробки є історії, що надихають, про те, як Progressive Web Apps (PWAs) перетворюють звичайні сайти на справжніх супергероїв інтернету. Розглянемо кілька прикладів, які показують, наскільки потужним може бути цей перетворення.

Twitter Lite: Легко, Швидко та Економно

Twitter вирішив взяти все найкраще від PWAs, щоб створити легку версію своєї платформи - Twitter Lite. В результаті вони отримали додаток, який не тільки швидко завантажується та економить дані, але й працює навіть при слабкому інтернет-з'єднанні. Twitter Lite став справжнім взірцем ефективності, збільшивши кількість твітів і піднявши рівень задоволення користувачів.

Pinterest: Більше Залученості, Більше Можливостей

Pinterest також вирішив оновити свою стратегію та створити PWA, що призвело до колосального зростання залученості користувачів. Їх нова PWA версія не просто поліпшила швидкість завантаження, але й зробила досвід користувача набагато приємнішим. Результат? Величезне зростання кількості людей, які тицяють "зберегти" та використовують Pinterest щодня.

AliExpress: Революція в Електронній Комерції

Але один із найбільш вражаючих прикладів перетворення прийшов від AliExpress. Перейшовши на PWA, вони не просто покращили швидкість завантаження сторінок або зробили інтерфейс більш "дружнім". Вони вдвічі збільшили конверсію, а час, проведений користувачами в додатку, зріс на приголомшливі 74%. Це справжній приклад того, як PWA може трансформувати бізнес, зробивши покупки онлайн не просто зручнішими, але й значно ефективнішими.

Ці історії показують, що PWAs мають потенціал не просто змінити технічну сторону веб-сайтів, а й суттєво вплинути на бізнес-показники та користувацький досвід. Від швидкості та ефективності до залученості та конверсії - PWAs відкривають нові горизонти для розвитку веб-платформ.

Вплив PWAs на Майбутнє Веб-Розробки: Що Нас Чекає?

Прогресивні веб-додатки (PWAs) не просто змінюють правила гри у світі веб-розробки; вони обіцяють переписати ці правила заново. Розглянемо, як саме PWAs можуть вплинути на майбутнє веб-розробки, SEO та маркетинг, а також які виклики та можливості вони приносять.

Прогнози щодо розвитку PWAs

PWAs вже демонструють свою здатність забезпечувати користувачам швидкий та зручний доступ до контенту, незалежно від їх інтернет-з'єднання чи пристрою. У майбутньому ми можемо очікувати, що PWAs стануть ще більш інтегрованими з операційними системами, надаючи ще більш глибокий та нативний досвід користувача. Вони можуть стати "новим стандартом" для веб-додатків, особливо в контексті мобільних пристроїв, де важлива швидкість та зручність.

Вплив PWAs на SEO і маркетинг

З точки зору SEO, PWAs пропонують значні переваги, оскільки Google віддає перевагу швидким та оптимізованим для мобільних пристроїв сайтам. Більш того, можливість PWAs працювати офлайн та надсилати push-повідомлення дозволяє маркетологам залучати аудиторію новими способами, збільшуючи взаємодію та залученість. Враховуючи це, маркетингові стратегії, які використовують можливості PWAs, можуть значно підвищити ефективність веб-кампаній.

Виклики та можливості для розробників

Розробка PWAs відкриває нові можливості для розробників, але також несе певні виклики. З одного боку, PWAs дозволяють розробникам створювати веб-додатки, які можуть конкурувати з нативними додатками за швидкістю, функціональністю та зручністю. З іншого боку, розробники повинні адаптуватися до нових технологій та підходів, таких як робота з Service Workers, використання HTTPS та оптимізація додатків для офлайн-режиму. Крім того, забезпечення сумісності з різними браузерами та пристроями залишається важливим аспектом, що вимагає особливої уваги.

Втім, разом з викликами, PWAs пропонують розробникам ряд значних можливостей. Перше і, можливо, найважливіше — це шанс донести свої веб-додатки до ширшої аудиторії без обмежень, пов'язаних із розповсюдженням через магазини додатків. Це не тільки спрощує доступ користувачів до вашого продукту, але й усуває необхідність схвалення та відповідності політикам конкретних платформ.

Інша велика можливість — це використання вже знайомих веб-технологій (HTML, CSS, JavaScript) для створення додатків, які працюють на будь-якому пристрої та операційній системі. Це не лише підвищує гнучкість розробки, але й знижує витрати та час на розробку та підтримку додатків.

Крім того, PWAs відкривають двері до нових функцій, таких як push-повідомлення, офлайн режим роботи та доступ до апаратного забезпечення через веб-інтерфейс, що раніше було можливо лише в нативних додатках. Це надає розробникам більше можливостей для інновацій та покращення користувацького досвіду.

Водночас, розробники стикаються із викликами, пов'язаними з оптимізацією додатків для різноманітних умов використання та вирішенням питань сумісності. Наприклад, хоча більшість сучасних браузерів підтримує основні функції PWAs, існують нюанси в реалізації окремих функцій, які можуть варіюватись від одного браузера до іншого. Також, підтримка останніх веб-стандартів може відрізнятися, що вимагає від розробників ретельного тестування та адаптації своїх рішень.

Незважаючи на виклики, переваги та можливості, які PWAs пропонують, роблять їх незаперечно привабливим вибором для розробників, які прагнуть створювати інноваційні, доступні та ефективні веб-додатки. Як результат, ми можемо очікувати, що PWAs займуть ще більш значуще місце в майбутньому ландшафті веб-розробки.