ЩО ДЛЯ ВАС СПІВБЕСІДА?
Кожен розробник рано чи пізно стикається зі співбесідою — іспитом, до якого неможливо підготуватися за одну ніч. Співбесіда — це процес, який може і, скоріш за все, буде впливати на розвиток вашої карʼєри. Співбесіда — це не тільки про ваші технічні знання і навички, а й про соціальні навички, а також про психологічну готовність.
Але, якщо це так важливо, то чому так багато кандидатів досі йдуть на інтерв'ю без належної підготовки, сподіваючись на удачу? Відповідь проста — їм бракує ефективної підготовки.
У цій статті ми хочемо детально розглянути цю ефективну підготовку до співбесіди, враховуючи резюме, теорію, практику і хвилювання (ця частина є абсолютно нормальною і природною:)
ЩО НАС ХВИЛЮЄ НАЙЧАСТІШЕ ПЕРЕД СПІВБЕСІДОЮ?
- Якість нашого резюме (цей момент варто вирішити ще до інтервʼю, але ми не могли оминути цю тему в статті, бо вона є дуже важливою для всіх спеціалістів).
- Як правильно повторити теорію (або як правильно вивчити — то вже як пощастить:)
- Недостатня практика (просто читати теорію недостатньо, потрібна реальна практика перед співбесідою).
- Невміння розкрити свої навички (ви можете бути справді крутим спеціалістом, але провалити співбесіду через невміння себе «продати»).
РЕЗЮМЕ — ЦЕ ІНСТРУМЕНТ
Ваше резюме — це найголовніший і найперший інструмент для того, щоб «пробитися». Спитайте будь-якого рекрутера про помилки кандидатів в резюме — будете слухати лекцію до свого наступного життя. І насправді вони будуть мати рацію в цьому всьому.
Пусті резюме, давно не оновлені, з помилками, з великою кількістю графічних елементів, або кольорів, які заважають читати текст, темно-сірий текст на сірому фоні, незрозумілі розширення файлу і ще багацько всього іншого. Насправді проблем тут вистачає і вони всі типові. Тож розберімося що тут до чого.
По-перше, ваше резюме має бути адаптоване до вакансії та відповідати їй. Так, вам не здалося: резюме має відповідати вакансії, а не навпаки. У чому тут справа?
Ніхто не має повністю змінювати резюме в кожному з розділів. Ви не маєте під нуль переписувати hard і soft скіли, досвід чи summary.
Але якщо ви бачите чіткі вимоги певних технологій або певного досвіду роботи — це саме те, що вам необхідно «винести» нагору, підкреслити у вашому резюме, потрібно змінити summary, використовуючи ключові слова із вакансії.
Також вам потрібно переконатися, що ваше резюме відповідає на питання і запити, які ставить вакансія та компанія:
- Чи володієте ви впевнено потрібними технологіями?
- Чи є у вас відповідний досвід?
- Які проєкти ви виконували, використовуючи це?
Готуючись до співбесіди, вам потрібно бути готовим відповідати за все, що написано в вашому резюме, бо ваші знання і досвід мають бути не тільки текстом на екрані, а ще і чимось реальним.
ТЕОРЕТИЧНА ПІДГОТОВКА
Не менш важливим кроком у підготовці до співбесіди є повторення теорії. Якщо ви не знаєте як до цього підступитися, то рекомендуємо почати з аналізу вакансії, а саме:
- уважно вивчіть усі технології, які зазначені в описі;
- зробіть собі короткий перелік ключових навичок, які потребує компанія, і перегляньте відповідну документацію, книги або відеолекції (якщо у вас є більше часу);
- важливо зосередитися саме на тих аспектах, які безпосередньо згадуються у вакансії, щоб уникнути інформаційного перевантаження. Інакше ваш мозок відмовиться співпрацювати з вами, що точно не допоможе.
Якщо ваше резюме містить додаткові технології, які не зазначені у вакансії, але можуть зацікавити інтерв'юера, рекомендується коротко освіжити і їх.
ОСОБИСТА ПОРАДА
Ніколи не додавайте в резюме технологію, про яку не зможете впевнено говорити мінімум 2 хвилини, якщо вас про неї спитають. Бо якщо спиратися на закон Мерфі (той же закон підлості), то якщо щось може піти не так, то воно обовʼязково піде не так. Тому вбережіть себе і не додавайте зайвого в резюме:)
ЧИ ПОВТОРЮВАТИ МАТЕРІАЛ З УСІХ ТЕХНОЛОГІЙ, ЯКІ ЗАЗНАЧЕНІ В РЕЗЮМЕ?
Нерідко у резюме вказані технології, якими ви володієте не настільки досконало (наприклад, використовували конкретну технологію на одному із пет-проєктів).
У такому разі потрібно оцінити, наскільки ймовірно, що вас про них запитають. Якщо технологія є широко розповсюдженою або сильно пов'язана з вакансією, то краще витратити кілька годин на повторення.
Якщо ж вона явно другорядна — достатньо мати поверхневе розуміння і чесно зізнатися, що ви використовували її рідко або вивчали поверхнево.
ДЕ МОЖНА ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЛАЙФКОДИНГУ?
Практика написання коду і розв'язання задач — це наступний крок після теоретичної підготовки. Ось кілька ресурсів, які допоможуть швидко набрати форму перед співбесідою:
- LeetCode, Codewars, HackerRank: ці платформи дозволяють швидко перевірити свої навички алгоритмів і структур даних.
- GitHub: використовуйте відкриті репозиторії з тестовими завданнями, які компанії дають кандидатам.
Важливо не перевантажувати себе складними задачами, особливо напередодні інтерв'ю. Наприклад, не беріть задачі на LeetCode із hard-складністю, а натомість візьміть хоча б 2-3 easy/medium-складності задачки. Це набагато ефективніше освіжить вам памʼять. Вибирайте такі задачі, які дозволяють швидко освіжити навички, а не забрати всі сили перед важливим днем.
Не забувайте, що на лайфкодингу вам не потрібно буде писати складну логіку, частіше за все там прості задачі, які мають розкрити інтервʼюеру те, як ви думаєте і яким саме шляхом приходите до рішення.
СКІЛЬКИ ЧАСУ ВАРТО ВИТРАТИТИ НА ПІДГОТОВКУ?
Оптимальний термін підготовки до співбесіди — від одного до двох тижнів. Цього часу достатньо, щоб освіжити теоретичні знання, пройти кілька задач на практику й морально налаштуватись.
Але насправді всі ми розуміємо, що стільки часу перед інтервʼю ми отримуємо нечасто. І саме через це ми намагаємося спростити та зробити вашу підготовку до співбесіди максимально ефективною.
Якщо ж у вас є хоча б тиждень, то краще розбийте собі підготовку на такі етапи:
- Перші дні — теоретичні матеріали.
- Наступні — практика і кодинг.
- Останні 1-2 дні — повторення ключових аспектів і психологічна підготовка (тут мається на увазі — відпочиньте).
ХВИЛЮВАННЯ — ЦЕ АБСОЛЮТНО НОРМАЛЬНО
Переживання перед співбесідою — це абсолютно природно. Навіть досвідчені розробники іноді відчувають певний дискомфорт. Для того, щоб зменшити хвилювання, варто:
- провести кілька пробних співбесід із друзями або колегами;
- відпочити й добре виспатися перед важливим днем.
Тепер також існують спеціальні платформи, де можна тренуватися саме в умовах, максимально наближених до реального інтерв'ю, отримуючи фідбек від експертів і відпрацьовуючи психологічну стійкість.
ЯК ПОТРЕНУВАТИСЯ ДО ІНТЕРВʼЮ В РЕАЛЬНИХ УМОВАХ?
Одна з головних проблем під час справжнього інтерв’ю — це стрес. Навіть якщо ви знаєте відповіді, руки тремтять, думки плутаються, і здається, що все летить шкереберть.
Саме тому надважливо тренуватися в умовах, максимально наближених до реальності. І ось тут зʼявляється та сама платформа, про яку ми згадували пунктом вище. Skillzzy — платформа, яка дозволяє проходити тестові технічні співбесіди так, ніби це справжнє інтервʼю в компанію.
ЧОМУ SKILLZZY ІДЕАЛЬНО ПІДІЙДЕ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ІНТЕРВʼЮ?
- Теорія — запитання про технології і все, що вказано у вас в профілі, як навичка.
- Soft Skills — тренування комунікації та впевненості перед майбутніми співбесідами.
- Лайфкодинг — теж є. Все для того, аби перевірити знання повністю.
- Фідбек — чіткий розбір кожного пункту: що вийшло, що потрібно поліпшити.
- Без обмежень — можна тренуватися стільки, скільки потрібно. І інтервʼюерів можна знайти стільки, скільки потрібно.
Skillzzy — це не симуляція. Це — зворотний зв’язок, структура, і підтримка, яку рідко отримаєш навіть на реальному інтервʼю (на жаль, але ситуація вже виправляється). І найголовніше — усе це безкоштовно. І останній пункт також важливий, бо ми ж на співбесіди ходимо, щоб роботу отримати, правда?:)
ВИСНОВОК
Співбесіда — це виклик, але це також і навичка, яку можна тренувати. Якщо підійти до підготовки стратегічно — з акцентом на резюме, теорію, практику і впевненість — ваші шанси пройти її зростають у кілька разів.
А якщо хочете відчути себе впевнено ще до реальної співбесіди — спробуйте Skillzzy. Усе, що буде там — це максимально близько до реального досвіду.
Найсильніше — це фідбек. На Skillzzy ви отримаєте детальний зворотний зв’язок щодо кожному аспекту: що добре, що поліпшити та куди рости далі. Безкоштовно. Безлімітно. І чесно.
Почніть готуватися вже зараз — і зустрічайте свою наступну співбесіду не з хвилюванням, а з внутрішнім «Я готовий». Бо ви вже зробили найважливіше — вирішили підготуватися. Решта — справа техніки😉