Наші партнери та друзі NO FLUFF JOBS провели дослідження «Жінки в IT 2024» та дізналися, чи має гендер значення на роботі.
ІНСАЙТИ ЗВІТУ
- Жінок найчастіше заохочують розвиватися в ІТ друзі та однолітки
- Більш ніж половина фахівчинь почали свій шлях в IT після зміни кар’єри/світчингу
- 75% жінок в ІТ стикалися з синдромом самозванця
- 30% фахівчинь у сфері ІТ почули, що вони не підходять для роботи в ІТ
- 39% жінок в ІТ вважають, що вони заробляють менше, ніж їхні колеги-чоловіки на тій же посаді та з таким же рівнем синьйорності
- 41,6% жінок вважають, що жінкам важче увійти в IT-індустрію, ніж чоловікам. 68,6% опитаних чоловіків не згодні з цим твердженням.
НАЗАД У МИНУЛЕ: ШКІЛЬНІ РОКИ
Згідно з дослідженням Microsoft, дівчата починають цікавитися технічними та природничими науками в 11 або 12 років, і цей інтерес різко падає у 15-16 років.
Неможливо вказати одне джерело проблеми, але школа, безумовно, відіграє значну роль. Дітям легше досліджувати та розвивати пристрасті, коли вони відчувають підтримку від учителів або якщо школа пропонує додаткові заходи. Оточення також має значення: успішним жінкам у сфері технологій часто не вистачає небайдужості ровесників, батьків або зразків для
наслідування.
Наше опитування показало, що відсоток дівчаток, які почали цікавитися цією сферою у віці 10-14 років, становить 9,4%, а от хлопчиків – 24%.
51,4% ІТ-фахівчинь прийшли в галузь лише після зміни сфери або ж перекваліфікації.
ПРО МОТИВАЦІЮ ТА ДЕМОТИВАЦІЮ
Жінки-респондентки кажуть, що найбільшу підтримку у своїх прагненнях вони отримують від партнерів (28,2%) та друзів/знайомих (27,5%).
Цікаво, що 25,1% зізналися, що ніхто не заохочував їх розвиватися в ІТ-сфері, тоді як серед чоловіків цей відсоток досяг 33,1%. У випадку ІТ-фахівців друзі також найчастіше підтримують у інтересі до IT (38%), за ними йдуть лише батьки з 27%.
Опишіть ситуації на робочому місці, коли ви відчували дискримінацію/дискомфорт через свою стать.
- Дівчинка техрайтер зазвичай у «суворих девелоперів» асоціюється ледь чи не з секретаркою чи діловодом, навіть якщо будує космічний корабель документації. Дуже часто стикалася з подивом, що я можу читати код, щось звертати і розумію багато про мережі, архітектуру і т.д. Мовляв, ти ж просто інструкції ніби пишеш.
- Це було на крупному українському проєкті нещодавно (невдовзі я вирішила, що ця компанія мені не підходить і звільнилась). Колеги чоловіки піддавали сумніву мої знання та аргументи в МР, а потім один з них зовсім сказав «чому ти не можеш просто робити як я кажу — он у нас Аня (ім‘я змінено) так робить, а ти постійно сперечаєшся». HR була в курсі ставлення до мене. Під час розмови з СЕО, який вмовляв мене залишитись, я розповіла про цю ситуацію, на що він сказав — «ну а що ти хотіла, всюди так!».
- Була однією дівчиною у команді, моїм напарником був хлопець QA, що працював набагато довше в команді. І на мітингах обговорювали таски та баги лише з ним, навіть якщо їх створювала я.
- Був досвід примусу до роботи з інфантильним колегою-чоловіком, якому потрібна була «мамця», бо він інакше не мав натхнення до роботи. На таку роботу спеціально шукали дівчат БА. Це робилося зі схвалення і під тиском мого керівника.
- Коли мені відмовили в мінімальному підвищенні зп, «бо немає бюджету», але підвищили джуну, бо «йому потрібніше, в нього ж дружина».
- Займаючи менеджерську позицію зіштовхнулась з ситуацією, де відчувала дискримінацію за статтю і за віком. Якщо вести бізнес, то частіше чоловіки будуть раді мати справу з іншими чоловіками, які «знають краще». В той час звертатись до тебе «сонечко», «дівчинка» тощо.
- В університеті (ІТ спеціальність) відчувала трохи зневажливе ставлення: «Навіщо воно тобі треба, ти ж дівчинка, значить ти гірше, толку з тебе мало. Ми будемо давати тобі такі самі або складніші завдання, ніж хлопцям, але будемо прискіпуватися сильніше, бо ну не можеш ти бути краща за чоловіків», хоча прямим текстом не казали.
- Мені щастить із місцем праці, до мене завжди ставилися з повагою. Єдина дискримінація була протягом пошуку роботи коли мене прямо питали чи планую я скоро дітей і чи вагітна як вирішальний фактор для оферу.
Впевненість у собі та відчуття синдрому самозванця в галузі
75% жінок переживали так званий синдром самозванця*
64% оцінювали свою роботу нижче середньоринкової
48% мовчали, боячись критики
*Синдром самозванця — це відчуття невпевненості у власних силах, попри досягнення, приписування успіху сприятливим обставинам, а не своїм знанням, досвіду та компетентності.
ЧОЛОВІЧИЙ VS ЖІНОЧИЙ ПОГЛЯД
Мозок любить прості відповіді, особливо якщо це відповіді на складні питання. Наша свідомість вважає за краще прийняти пояснення: «Наука та технології — чоловіча справа» і закрити тему раз і назавжди. Водночас проблема виключення жінок зі світу технологій (і багатьох інших сфер соціального чи політичного життя) є набагато складнішою конструкцією, на яку впливають такі фактори, як місце народження, політична система, релігія чи середовище. Якщо дівчаткам з раннього дитинства кажуть, що вони не мають хисту до математики і повинні гратися ляльками замість кубиків, і позбавляють можливості досліджувати різні інтереси, хіба можна говорити про справедливі можливості? Зрештою, справді, кожна дівчина та підліток вважатиме, що технології — не для неї, і це переконання залишиться з нею та стане її найбільшим ворогом.
У деяких випадках цей внутрішній голос настільки вкорінюється, що не дає вам надіслати резюме, «тому що ви не на 100%, а лише на 99% відповідаєте вимогам у вакансії». Або він скаже вам мовчати на зустрічі, «тому що ваша ідея неминуче приречена на провал». Цей голос порадить вам ввічливо кивнути, «тому що хтось подумає, що ви — вимоглива істеричка».
Жінки недооцінюють свою компетентність; їх паралізує від думки про домовленість про ставку чи позицію, зберігають мовчання, уникають конфронтації та не можуть визнати перед собою та світом, що вони чогось досягли завдяки наполегливій праці та високій компетентності. Ці страхи в поєднанні з соціальними чи політичними факторами, згаданими раніше, сприяють гендерному розриву в оплаті праці, розриву в довірі та існуванню скляної стелі.
Звичайно, це не означає, що жодна з перерахованих вище проблем не стосується чоловіків. 57,9% опитаних ІТ-фахівців визнають, що вони оцінювали свою роботу нижче середньоринкової або погодилися на щось лише для того, щоб уникнути конфлікту (36,9%). Роль хорошого роботодавця полягає у створенні середовища, яке задовольняє потреби кожного, незалежно від статі та інших факторів.
67% жінок в IT хоча б раз недооцінювали свої компетенції
37% спеціалісток погодилися на щось лише для того, щоб уникнути конфлікту
31% респонденток відмовлялися від проєкту /завдання/ пропозиції про роботу через відсутність віри у свої здібності
Ідеальним підсумком цієї сторінки буде вислів: «Те, що ви бачите, залежить від того, звідки ви дивитеся». Уявлення жінок та чоловіків про іншу сторону кардинально відрізняються.
Майже 42% респонденток стверджують, що жінкам важче, ніж чоловікам, увійти в ІТ-індустрію. Більш ніж половина жінок також погоджується з твердженням, що їх компетентність частіше піддають сумніву. Майже 63% жінок погоджуються, що чоловіки мають більше сміливості боротися за свою зарплату. А от чоловіки вважають навпаки — 55,4% не згодні з цим твердженням.
13,2% ІТ-фахівців вважають, що чоловіки мають кращі здібності до роботи в ІТ, ніж жінки. Такої ж думки — 9,9% жінок.
То як, усім «світить» перекваліфікація?
За підрахунками Gartner, кількість компетенцій, необхідних для роботи, збільшується на 10% з року в рік. Крім того, майже 1/3 навичок, які були потрібні нам кілька років тому, скоро стануть неактуальними. За нинішніх темпів розвитку, і, серед іншого, штучного інтелекту, інвестиції в перекваліфікацію та розвитку компетенцій здаються неминучими.
ІТ-фахівці та фахівчині, як професійна група з високою самосвідомістю, це знають. Вони високо оцінили такі навички, як здатність швидко навчатися та адаптуватися до змін.
Варто також звернути увагу на відмінності – наприклад, 59,7% IT-фахівчинь вказали на рішучість, яка виявилася менш важливою для спеціалістів-чоловіків – 43,8% з них обрали цю рису як необхідну для роботи в галузі.
ЗАРПЛАТНЯ
У 2023 році ми також запитали фахівчинь у сфері ІТ, чи змінювали вони роботу протягом останніх 12 місяців. Тоді відсоток позитивних відповідей становив 31,8%. У 2024 році він зріс на 8%, що може бути пов‘язано, крім інших факторів, з турбулентністю та нестабільністю у технологічній галузі.
Потрібно лише, щоб працівники вважали, що їх працю оплачують несправедливо, і ризик їхнього звільнення зростає на 50%!
Як показує Payscale, люди, які працюють у компаніях з високим рівнем прозорості, на 65% менш ймовірно змінюють роботу.
Варто пам‘ятати, що обговорення та обмін інформацією — в нашій природі. В тому числі – розмови про заробітну плату. 42% тих, хто дізнався про те, що колега отримує вищу зарплату через гендерну чи етнічну приналежність, дізналися це через плітки в компанії.
Чи вдається жінкам домовлятися про зарплатню?
Під час останніх процесів наймання 45,6% жінок та 55,1% чоловіків вели переговори щодо запропонованої зарплати. Лише 33,2% жінок отримали зарплату вищу, ніж пропонувалася початково, тоді як серед чоловіків домовитися про вищу зарплатню вдалося 39%.
Медіа часто наводять дані, що вказують на те, що жінки відгукуються на вакансії лише в тому випадку, якщо вони відповідають усім вимогам, тоді як чоловіки відгукуються навіть якщо вони відповідають лише 60% вимог. Дехто пояснює це різницею впевненості у собі, тоді як інші аргументують, що жінки більш вибіркові у пошуку роботи і не хочуть витрачати свій час та енергію на процес наймання, який може не завершитися успішно.
Після того, як ІТ-фахівчині влаштовуються роботу у компанії, домовлятися про кращу зарплатню стає для них легше. Підвищення просили 30,5% респондентів-жінок і 49,2% чоловіків. А от отримати бажаний рейз вдалося
лише 15,9% жінок і 27,1% чоловіків.
Попри це, 49,6% жінок та 33,9% чоловіків у 2023 не намагалися вести переговори про підвищення зарплатні. Світова IT-криза накладається на повномасштабне вторгнення, через що ситуація з працевлаштуванням в Україні значно складніша. Тому спеціалісти та спеціалістки можуть не йти на переговори про перегляд зарплатні просто через те, що вони відчувають тиск ринку.