Куди можуть влаштуватись на роботу підлітки

Куди можуть влаштуватись на роботу підлітки

  • 19 червня, 2023
  • читати 10 хв
Єлизавета Чепугова
Єлизавета Чепугова Graphic Designer у Nasha Idea, Викладач Комп'ютерної школи Hillel.

Нещодавно в нашій школі з’явився новий розділ «Працевлаштування». Ця тема виявилась такою цікавою, що питанням, як заробити гроші підлітку в інтернеті, почали задаватись і підлітки, які проходять наші курси.

І, відповідаючи одразу на запитання, ким можна працювати в 16 років, наприклад, — на жаль, поки студентам не виповниться 18 років, вони ніяк не можуть влаштуватись на роботу, адже законодавством України офіційне працевлаштування на повний робочий день може бути лише з 18 років.

Але це не привід засмучуватись, адже підлітки все одно можуть знайти для себе роботу! В наш час дуже популярним є фріланс на різних платформах. Там ви можете шукати свої перші замовлення. Але початок може бути й інакшим.

За досвідом скажу, що це один з найкращих варіантів — для початку практики ви можете спробувати розповісти знайомим, що надаєте певні послуги (намалювати картинку, зробити гарну посаду в соцмережі, розробити якусь прикольну фічу, написати бот для Discord і так далі), Найперші роботи варто пропонувати безкоштовно.

Рекомендуємо публікацію по темі

Чому почали говорити спочатку про знайомих — так для вас буде менше стресу, більше впевненості, адже близькій людині ви довіряєте більше, ніж незнайомому дядьці або тіточці. Тим паче, що для вас це практика з першим замовником, що також не завжди так, як ви очікуєте.

Рекомендуємо публікацію по темі

І після того вже можна перейти до питання фрілансу. На цьому місці одразу виникає декілька запитань:

  1. Що мені може запропонувати ринок?

  2. А які саме я можу надавати послуги?

  3. Як бути з оплатою?

  4. Які ж є платформи?

  5. Що окрім фрілансу може піти мені у досвід?

Почнемо з того, що без власного портфоліо вам буде дуже складно. Без портфоліо це марна справа.

В портфоліо ви можете додавати всі роботи, які ви вважаєте за потрібними показати. Це не будуть замальовки на полях зошита, але, можливо, ви вже робили постери, чи вже повноцінні сайти, це буде дуже корисним додатком, тому що будь-який потенційний замовник захоче побачити, що він приблизно отримає та яким рівнем навичок ви володієте.

Також дуже важливо вміти якісно презентувати власні проєкти у своєму портфоліо. В цьому дуже сильно вам допоможе слідкування за портфоліо різних спеціалістів. Для цього рекомендую платформу Behance (своє портфоліо можете оформити також там, але на платформах все одно потрібно буде оформлювати окреме портфоліо).

Рекомендуємо публікацію по темі

Що мені може запропонувати ринок?

Платформ є багато, і вони відрізняються за функціями, я зараз назву два найпопулярніших напрямки — це фрілансерські платформи, де ви знаходите замовників, або стокові платформи, на які ви викладаєте свої власні роботи (за умови, що у вас попередньо її ніхто не замовляв).

В чому різниця і що краще?

Різниця в тому, що з замовником ви ведете діалог, та виконуєте саме ту роботу, яку у вас попросили, і потім не маєте права нікому її перепродавати. Також ви маєте запитати у замовника, чи дозволить він вам викласти приклад цієї роботи у своє порфтоліо (якщо, звичайно, ви хочете, в портфоліо йдуть не всі роботи).

Ця робота оцінюється більше, ніж ті, які ви вкиладаєте на «дизайнерському ринку». Окрім того, з замовником зазвичай ви заключаєте договір, в якому зазначені різні домовленості, наприклад, час, за який ви погоджуєтесь виконати роботу, скільки вам заплатять, а також передача прав на інтелектуальну власність.

А от стокові платформи, на які ви викладаєте на продаж власні роботи (ні в якому випадку не ті, які у вас хтось замовив) відрізняються тим, що одну і ту саму роботу у вас може купити певна кількість людей. Коштуватимуть вони менше, ніж на замовлення, але якщо у вас її купить велика кількість людей, то е буде хороший заробіток.

Є мінус таких платформ — щоб ваші роботи постійно купляли, вам в певному інтервалі потрібно викладати роботи у свій магазин. Але великий плюс в цьому — на вас ніхто не давить і ви робите те, що подобається. Хоча і варто зазначити, що вам доведеться викладати близько 200 зображень на місяць, для того, щоб бути в топах і мати якусь копійчину з того. Ну, і не забувати, що все ж обмеження щодо творчості є — якщо хочеться більше грошей, то краще робити трендові речі, які будуть потрапляти в топ продажів. Для новачків це складна задача, але можлива. А от якщо перестати стабільно викладати нові роботи, то виплати за них зменшуються, а потім і взагалі зникають.

Що з цього краще, вирішувати тільки вам. Заробіток можливий і там, і там, ви можете навіть працювати на обидвох типах платформ.

А які саме я можу надавати послуги?

Дивлячись від того, чим саме ви цікавитесь.

Розглянемо на прикладі фрілансерських платформ — там ви можете знайти роботу на будь-який смак. Від розробки сайту до ілюстрації книжок — тільки встигай слідкувати. Важливо зазначити, що сайти працюють по-різному. На одних ви викладаєте портфоліо, і замовники самі до вас йдуть, на інших ви самі маєте пропонувати свої послуги (нижче на прикладах сайтів про це детальніше).

Ви можете розробити комусь логотип, айдентику, розробити додаток, або сайт, розробити персонажей. Можете зробити ілюстрації, або навіть продати фотографію, якщо цим також займаєтесь. Але не засмучуйтесь, якщо ваші роботи не зацікавлять потенційних замовників — це нормальне явище і потрібно просто продовжувати практикуватись і шукати різні пропозиції.

Якщо ми говоримо про стокові платформи, то там список ще цікавіший, але це більше стосується творчих напрямків, ніж IT.

Порада — в будь-якому випадку, спочатку варто самостійно ознайомитись з кожною платформою, поклацати на продавців, дизайнерів і так далі, щоб зрозуміти, які ви можете надати послуги.

Як бути з оплатою?

При реєстрації ви ОБОВ’ЯЗКОВО маєте прив’язати банківські карточки. І це не тільки звичайні карточки для виплат з однією валютою (гривнею), деякі сайти просять до 4 різних карточок з різними валютами (долар та євро, і ще додаткова гривнева іншого банку). А також іноді потрібно зареєструвати карточку закордонного банку, де потрібне підтвердження особистості у вигляді поспорта. Зазвичай це PayPal або Payoneer. Після надходження оплати на якусь з цих карточок ви переводите кошти до українських банків.

У вас є можливість зробити собі власну карточку — багато українських банків пропонує молодшим користувачам мати власну карточку. Але в кожному банку свої обмеження — десь ви можете завести карточку тільки як додаток до батьківської, або самостійно, але не раніше 14-ти років. Це питання також потрібно дізнаватись самостійно.

Що робити щодо реєстрації «дорослих» карточок — найлегший вихід попросити батьків зареєструвати таку карточку на своє ім’я і прив’язати її до тої платформи, де ви хочете почати працювати. Найбільш лояльні та стабільні банки до подібних операцій Monobank та ПриватБанк.

Важливий додаток — не просіть друзів або мало знайомих людей зареєструвати карточки на їхнє ім’я, адже в наш час існує дуже багато шахраїв, або людей, які хоч і близькі, але все одно можуть присвоїти собі ваші ж кошти. Тому будьте обачні, краще довіряти найближчим.

Які ж є платформи?

Є дуже велика кількість платформ, на яких ви можете спробувати свої сили, але зупинимось на найпопулярніших в Україні.

  • Fiverr — платформа для фрілансерів, на якій ви залишаєте опис з пропозиціями того, що ви можете зробити, викладаєте своє портфоліо, а потенційні замовники при пошуку того, що їм потрібно, бачать ваш профіль, та самостійно вам пишуть. Доволі зручно, як на мене.

Рекомендуємо публікацію по темі

  • UpWork — ще одна платформа для фрілансерів, але тут ви самі маєте шукати замовлення. Ви так само реєструєте ті області та вид роботи, що ви хочете робити, і платформа вам генерує стрічку різних пропозицій, де замовники пишуть «Шукаю дизайнера для…», ви ознайомлюєтесь з пропозицією, відгукуєтесь на неї, і якщо буде метч між вами та замовником, то ви почитаєте працювати. При цьому на цю ж пропозицію може бути і 40 різних людей, які пропонують свої послуги. Але там є нюанси, тому що при поданні заявки на чиюсь пропозицію ви можете прийняти участь в аукціоні — ви платите за участь, і чим більше, тим вище в списку пропозицій ваш профіль висвічується , щоб його бачили замовники. Складно, короче.

Рекомендуємо публікацію по темі

  • Creative Market — стокова платформа, на яку ви викладаєте власні роботи, робите для них хороший і доцільний опис (англійською), вказуєте ціну, яку ви хочете отримати за цю роботу, і приступаєте до наступного проєкту. Звичайно, моніторити стан вашого магазину раз в певний час це буде дуже відповідально та корисно. Але всюди є свої нюанси, про які написано в кінці статті.

Звичайно, що є й інші стокові платформи, але вам стане нудно читати про кожну. Найбільші стоки де можна працювати — це Shutterstock, iStock, AdobeStock. Додаткові — Bigstock, DepositPhotos, Dreamstime.

Що, окрім фрілансу, може піти мені у досвід?

Хоч в Україні в нас поки ще не дуже популярна ця тема, але можна шукати стажування в різних компаніях.

Сучасні компанії зацікавлені у «виховуванні» спеціалістів, адже це не просто навчання на прикладах, а робота над реальними проєктами, хоч і не факт, що ви отримуватимете складні задачі. Проте команія вчить вас під свої конкретні задачі.

Після проходження стажування вас можуть взяти на постійну роботу. Але також це може бути літнє стажування, після якого ви далі займаєтесь іншими справами або йдете вчитись. В основному, на стажування беруть людей, які вчаться в університетах (або які просто старше 18-ти років).

Як додаток до всього вище сказаного важливо зазначити, що дуже великий відсоток замовників з-за кордону, тому розраховуйте на те, що спілкуватись і робити різні описи вам прийдеться англійською мовою, тому це дуже потрібний скіл у професійному середовищі, варто подумати про це чимраніше.

Тому, звичайно, я пораджу дочекатися 18-ти років, щоб не було ніяких проблем, а цей час поки присвятити відточуванню навичок та підвищенню своїх скілів.