Не вірте ШІ на слово, або як правильно спілкуватися з ним

Не вірте ШІ на слово, або як правильно спілкуватися з ним

  • 25 березня
  • читати 15 хв
Володимир Шайтан
Володимир Шайтан Senior Full Stack Developer у UKEESS Software House, Викладач Комп'ютерної школи Hillel.

ПРОЛОГ

Погодьтеся, ми вже дуже близько підібралися до таких запитів в гуглі, як: «Окей, Гугл, що робити, якщо Chat GPT впав?». Можливо, дехто з нас уже в цій точці.

Наскільки часто ви знаходитеся в ситуації, коли спілкуєтеся з Chat GPT, відправляєте йому свої запити один за одним, уточнюючи деталі й редагуючи їх, а він все одно не розуміє ЩО САМЕ вам потрібно і що ви від нього хочете? Було? І в мене було.

Якраз через причину, яка описана вище, ми сьогодні тут всі зібралися. І ціль цього зібрання буде вияснити як же правильно формулювати запити до Chat GPT, щоб дійсно заощадити ваш час й отримати ту саму якісну відповідь, яка нам всім так потрібна. А на зекономлений час можна піти кави попити десь на вулиці, якраз весна, тепло, і час вилазити зі своїх віддалено-робочих барліг:)

ДІЯ ПЕРША. ЗАПИТ

Дія перша. Сцена 1. Ролі

Від кого ви хочете отримати відповідь? Ви питаєте у знайомого, який ніц не шарить у темі, яка вам цікава, чи у сусіда, в якого кум «компʼютерщік»? Чи у штучного інтелекту, який навчений на мільярдах і мільярдах матеріалів із мережі та збирається зібрати ото все в купу і з цієї змішаної купи видати вам відповідь? Коротко кажучи, придумайте йому особистість.

Все ж таки краще буде окреслити для Chat GPT його роль в цьому всьому. Поясніть йому, що він зараз, в цьому діалозі Senior Front-End розробник, який працює в Google вже 10 років. Поясніть йому, що крім писати код і розв'язувати надскладні задачі, вигадувати нестандартні рішення у нього є ще одна суперсила — пояснювати складні речі так, щоб це можна було зрозуміти з першого разу і з парою уточнювальних запитань, можливо.

Звісно, ви можете попросити його бути ким завгодно, це залежить тільки від того, яка саме галузь вас цікавить.

Дія перша. Сцена 2. Знайомство

Познайомте спеціаліста із собою. Розкажіть йому, хто ви та чому хочете отримати відповідь на своє запитання, або чому вас цікавить ця тема. Поясніть, що для вас важливо отримати чітку й конструктивну відповідь, розгорнуту, або ви хочете отримати саму суть. Головне — дайте Chatʼу GPT його «цільову аудиторію» на цей діалог.

Дія перша. Сцена 3. Закріплення.

Закріпіть відповідь. Тут все просто: просіть його додати до теорії практику, або хоча б просто приклади, які наочно показують вам суть тексту, який був написаний вище. Так ви краще засвоїте все, що прочитали. Й вірогідність того, що доведеться повертатися до цього питання стрімко знижується після цього пункту:)

ДІЯ ДРУГА. ХИТРІСТЬ

Усі ми краще сприймаємо і засвоюємо матеріал, який наданий нам якимось певним чином. Ось тут і криється хитрість.

Попросіть Chat GPT «видати» вам матеріал у вигляді полотна тексту, у стислому форматі, списку, графіку, діаграми чи таблиці. Можна ще попросити порівняльну таблицю, так, в порівнянні, все іще краще запамʼятовується, бо у вашого мозку є привʼязка до чогось іншого.

Ще один лайфхак, який мені подобається, і, як на мене, є доволі ефективним — це просити Chat GPT пояснювати все так, щоб це було привʼязано до конкретного рівня. Що я маю на увазі?

Я хочу, щоб ти пояснив мені цей матеріал, як новачку.

І так до найвищого щабля в цій конкретній справі, яку ви хочете опанувати.

Насправді цей спосіб тільки виглядає трошки недолугим, і сам по собі є дуже корисним, бо на якому б рівні ви не були, завжди є аспекти, які ви могли просто пропустити повз вуха у свій час, чи банально забути. А цей спосіб зможе допомогти «освіжити» ваші знання.

Також, коли ви вже отримали все необхідне в діалозі з Chat GPT, то прийшов час попросити його поділитися з вами посиланнями на корисні ресурси за темою, яку ви обговорювали.

Таким чином ви також можете підтвердити чи спростувати інформацію, яку вам надав Chat GPT. І тут ми підбираємося до…

ДІЯ ТРЕТЯ. ФАЛЬШ

Не знаю, як у вас, але у мене було таке, що питаю щось, а Chat GPT видає щось, що взагалі на голову не налазить. Тож розбираємося. Як бути впевненим, що інформація, яку ви отримали — правдива? Насамперед маємо зрозуміти в яких ситуаціях таке найчастіше може траплятися.

Штучний інтелект, звичайно, неймовірно розумний, але найсвіжішу інформацію, яка тільки-но зʼявилася в інтернеті, може не знати, тому просто вигадати відповідь, яка буде спиратися на більш сталі дані.

А ще може трошки неправильно інтерпретувати інформацію, якої мало, або вона погано задокументована, так би мовити «присолити трохи», але вигадкою:) І, зовсім як людський мозок, може спробувати заповнити якісь прогалини в даних своїми припущеннями.

Чому і коли так буває ми розібралися. А тепер можемо перейти до тієї частини, де ми запобігаємо вигаданій правді.

Просіть джерела, з яких ця інформація була взята. Таким чином ви підтверджуєте, або спростовуєте надійність її.
Якщо ця інформація критична, то краще:

а) знайти якомога більше джерел самостійно;

б) проконсультуватися з кимось за можливості.

Бо ніхто ж не хоче налажати на роботі, правда?

Перевіряйте дату публікації статті-джерела. Це особливо важливо для всього, що стосується IT й технологій, бо дуже легко отримати й використати стару інформацію, вважаючи її за свіжою.

Не вірте «науковцями доведено» і всім фразам, які за сенсом нагадують цю. Шукайте першоджерело. Звісно, не завжди це потрібно, але іноді нашу пильність дуже легко приспати.

Ну і, звісно, для перевірки правдивості інформації в інтернеті є спеціальні сервіси, куди ж без них. Але ці сервіси зазвичай належать до новин або якоїсь загальної інформації, а також перевірки зображень і відео.

Ну а все, що стосується IT й технологій, перевірити не так важко, бо у нас же все лежить в докі, чи не так?

ЕПІЛОГ

Тут буде швидко.

Для того, аби отримати відповідь, яка вам потрібна тут і зараз, потрібно використовувати правильні запити. І насправді такі речі не завжди зрозумілі, бо іноді не від самого початку зрозуміло, що когось власноруч потрібно наділити якось роллю і власноруч виділити у співрозмовника якісь певні якості для того, щоб все працювало:)

Навчитися цього не важко, бо, як не крути, аналітичне мислення у нас у всіх є, просто перші декілька разів потрібно прямо руками перемикати той тумблер.

Тож вчіться, не бійтеся запитувати й експериментувати. А ми з вами зустрінемося в цьому ж місці та в той самий час!

Рекомендуємо публікації по темі